Benalla Golf Club
Men’s results
Today, Wednesday, December 8, is a stableford event and on Saturday, December 11, is a four-person Ambrose sponsored by CUB.
Hold tight - we’re checking permissions before loading more content
RESULTS: December 1
On Wednesday, December 1, 61 players competed in a stableford event.
The best score of the day, 40 points, was had by Ken Dosser to win B-grade from runner-up Dean Milligan on 39 points. In A-grade the winner was Ian Wise with 39 points from runner-up Graham Squires 35 points on a countback. In C-grade Graeme Trewin was the winner with 38 points and runner-up Mick Smith 36 points.
Nearest the Pins -
3rd Crothers’ Joinery: Nil
8th Srixon/Golf Shop: Ian Wise
9th Cellarbrations, Benalla: Nil
12th Ray White Benalla: Graham Squires
13th Fruits ‘n Fare: Ken Dosser
Ball Competition -
36 Brian Hollins, Dave Taylor, 35Kevin Chenhall, Phil Squires, Alan Croxford, Keith Wright, Jamie Waters, Reg Symes, Ross Allan, Gavan Crothers, Bruce Griffett, 34 Trev Willmott on a countback.
Chris Keast won the “Bear Trap” award for the 6th and 7th holes and Ross Allan had a “eagle” on the second hole.
RESULTS: December 4
Last Saturday, December 4, saw 63 players compete in a stroke event, the Monthly Medal, sponsored by Ray White Benalla.
The best score of the day, 67 nett, was had by C-grade players Eddie Arendt and Henry Dobson, after a countback Henry was declared the Monthly Medal winner with Eddie the runner-up. In A-grade the winner was Graham Squires 73 nett with Geoff Dalton from runner 74 nett on a countback. In B-grade the winner was Ken Muir 72 nett with the runner-up Kerry Bramich 73 nett.
The best scratch score of the day was Steve Thomas with 80 “off the stick”.
Nearest the Pins -
1st Oliver’s Mensland: Nil
3rd Crothers’ Joinery: Ray Jensen
8th Srixon/Golf Shop: Dave Dunster
9th Cellarbrations, Benalla: Nil
12th Ray White Benalla: David Gipp
13th Spalding; Golf Shop: Gary Woodman
KFC Birdies: Nil
Ball Competition –
73 Kevin George, 74 Lindsay Kitchingham, Chris Dube, 75 Russell Marshall, Mick Smith, Sam Little, Sam Symes, Tony Reaper, Peter Chaszczwisky, 76 Brian Hubble, Matt Thomas, Dave Dunster all on countbacks.
Women’s Golf
A Cellarbrations stableford was played on Tuesday, November 30.
Division 1 winner was Chris Ogden with 36 points, and Division 2 was won by Jenny McKenna with 37 points.
Ball competition A. Brown 36, M. Watson 35, J. Rubira 35.
NTP 3rd J. Rubira, Milner-Watson Pharmacy 8th M. Badrock, Ray White 12th M. Watson, 14th S. Sykes.
A stroke round and Monthly Medal was played on Thursday, December 2.
Jackie Rubira won Division 1 and the Monthly Medal with 85/15/70, and Division 2 was won by Jenny McKenna with 107/37/72.
Balls went to C. Ogden 75 nett, M. Badrock 75, M. Watson 76, A. Brown 77c/b
NTP 3rd H. Briggs, 8th S. Oakley, 12th G. Gill, Golf Shop 13th M. Watson, 14th M. Felmingham.
Queen of the Greens was Lindy Wrest.
On Saturday a stroke round was again played, combined with the Medal of Medals play-off.
Division 1 was won by Chris Ogden with 93/21/72 and Division 2 winner was Glenys Gill with 103/30/73.
Ball competition J. Rubira 73, S. Sykes 75, S. Oakley 77, J. Shennan 77, L. Wrest 77, J. Baker 77c/b
NTP 3rd S. Sykes, 8th H. Briggs, 12th G. Gill, 13th S. Sykes, 14th H. Briggs.
The Medal of Medals winner was Chris Ogden with 72 nett.
This week a stableford will be played on Thursday and a 4-persom Ambrose on Saturday.
Contributed content